Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

dr Mieczysław Bekker – konstruktor pojazdu księżycowego (ur. 25 maja 1905 w Strzyżowie koło Hrubieszowa, zm. 8 stycznia 1989 w Santa Barbara w Kalifornii)


Absolwent wydziału mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Prowadził badania nad budową samochodów terenowych. W 1939 uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po przegranej batalii wraz z cofającymi się wojskami przekroczył granicę z Rumunią, skąd przedostał się do Francji, gdzie został zatrudniony jako specjalista w Wydziale Czołgów Ministerstwa Uzbrojenia w Paryżu. Później przeniósł się do Kanady, a w 1955 roku wyjechał do USA. Wkrótce został profesorem Uniwersytetu w Michigan, a następnie objął stanowisko dyrektora Instytutu Badań General Motors w Santa Barbara.
Pod jego kierownictwem zespół inżynierów skonstruował dla NASA pojazd księżycowy LRV. Wykonał go General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Pojazdem tym poruszali się po Srebrnym Globie astronauci z Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17.
Zafascynowany amerykańskim programem podboju Księżyca, pełen fantazji i wiary zwróciłem się do Mieczysława Bekkera z prośbą o udzielenie wywiadu dla „Świata Młodych”. Stary inżynier, patrzący na świat i siebie samego z dystansem, jedyne czego pragnął, to spokoju i jak najmniej zamieszania wokół własnej osoby. Niezwykle skromny długo umniejszał swoje zasługi. Ale ja wiedziałem swoje. Wreszcie skapitulował: „… zapuścił Pan nowy haczyk z przynętą na mocnej żyłce dziennikarskiej. Widzę, że nie mam wyjścia.”. Wywiad zrobiłem. Ukazał się w 1985 roku. Byłem i do dzisiaj jestem z niego dumny. Z tej życzliwej pełnej szacunku rozmowy młodego dziennikarza i starego inżyniera, dzięki któremu Księżyc stał się autostradą do nieba…Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl