Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

dr Wojciech Rostafiński – naukowiec NASA (1921-2002)


Wnuk wybitnego naukowca i prekursora florystyki polskiej Józefa Rostafińskiego, a syn prof. Jana Rostafińskiego.
Uczęszczał do państwowego gimnazjum i liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie zdał maturę w 1939 r. Podczas okupacji był żołnierzem dywersji bojowej AK. W Powstaniu Warszawskim walczył w Zgrupowaniu Śródmieście-Północ jako członek plutonu "Rygiel", którego później został dowódcą. Za waleczność i odwagę został odznaczony Krzyżem Walecznych, otrzymał gwiazdkę podporucznika, a z rąk gen. Bora-Komorowskiego Order Virtuti Militari.
W 1953 przeprowadził się do USA, gdzie ukończył studia doktoranckie na Columbia University. Wkrótce otrzymał pracę w grupie badawczej NASA. Niezależnie przeprowadza także własne badania, analizujące systemy stosowane w lotach kosmicznych. M.in. jako pierwszy na świecie opracował kompletny matematyczny model zjawiska przechodzenia fal głosowych w przewodach zgiętych.
Obok pracy naukowej i zawodowej w oparciu o bogate materiały NASA, zajmował się popularyzacją nauk ścisłych, historii nauki oraz podboju kosmosu. Był wieloletnim członkiem NASA Speaker’s Bureau. W latach siedemdziesiątych na zaproszenie sekcji polskiej Głosu Ameryki nagrywał audycje o najnowszych osiągnięciach NASA. Jego nazwisko zostało umieszczone w Alei Zasłużonych w badaniach kosmosu Space Walk of Fame.
Był moim przyjacielem, człowiekiem, który w znaczący sposób wpłynął nie tylko na mój światopogląd, ale i życie. Razem pracowaliśmy nad wieloma artykułami, audycjami radiowymi i programami dla TVP. Zawsze podziwiałem jego intelekt, wiedzę, stosunek do świata, umiłowanie nauki, a także głęboki patriotyzm. Swego czasu złożyłem Wojciechowi obietnicę, którą powoli, acz systematycznie realizuję. Najpierw zrobiłem dwie duże audycje radiowe poświęcone jemu, jego ojcu i dziadkowi, ostatnio film „Trzej Panowie R”. Została jeszcze jedna rzecz. Ale i tutaj słowa dotrzymam. Jestem to mu winien…

Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl