Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

prof. Alicja Zemanek – kierownik Muzeum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego


Kobieta wielu talentów: historyk nauk przyrodniczych, biolog, poetka. Członkini Związku Literatów Polskich i Klubu Artystyczno-Literackiego Teatru Stygmator.
Ukończyła biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł naukowy profesora uzyskała w 2000 r. W swoim dorobku naukowym posiada ponad 260 publikacji dotyczących interdyscyplinarnych zagadnień historii botaniki i innych nauk przyrodniczych oraz relacji przyroda – nauka - kultura. Kieruje Muzeum Ogrodu Botanicznego i Pracownią Historii Botaniki im. J. Dyakowskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jej twórczość poetycka jest refleksją nad przyrodą, cywilizacją i człowiekiem. Debiutowała w 1987 r. w „Poezji”. Jej utwory prezentowane były m.in. w czasie inscenizacji Teatru Stygmator w programach z cyklu „Poezja i muzyka w Ogrodzie”, „Czas w poezji”, podczas „Krakowskiej Nocy Poetów”, a także w TV Kraków i radiu Alfa. Nasze drogi po raz pierwszy zeszły się jakieś trzydzieści lat temu i to za sprawą człowieka, którego oboje bardzo ceniliśmy i szanowaliśmy – dr Wojciecha Rostafińskiego. Podczas uroczystości na Uniwersytecie Jagiellońskim poświęconych dziadkowi Wojciecha, prof. Józefowi Rostafińskiemu zaproponowałem zrobienie filmu o rodzie Rostafińskich. Alicja Zemanek, wówczas doktor UJ, bez wahania pomysł podjęła. Na jego realizację czekaliśmy wiele lat. Po raz drugi nasze ścieżki przecięły się pod koniec 2011 roku w czasie zdjęć do filmu. I tak stara prawda, że myśl porusza materię po raz kolejny znalazła potwierdzenie w rzeczywistości. Film „Trzej Panowie „R” ujrzał światło dzienne. Ku naszej wspólnej i to wcale nie małej satysfakcji…

Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl