Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

Jacek Gmoch – piłkarz, trener (ur. 13 stycznia 1939 w Pruszkowie)


Niezwykle sympatyczny, pełen pasji i miłości do piłki nożnej człowiek, który dzięki swemu talentowi, pracy i inteligencji zapisał się w historii sportu. Jeden z niewielu, którzy swą wiedzą i doświadczeniem dzielili się z młodzieżą. Jacek Gmoch prowadził bowiem przez wiele lat w „Ekranie z Bratkiem” szkołę piłki nożnej, której wykłady PZPN zalecił trenerom jako materiał poglądowy w szkoleniu młodych talentów. Mieli się od kogo uczyć. Gmoch był świetnym piłkarzem. W reprezentacji Polski (1962–1968) wystąpił 31 razy – najczęściej na pozycji stopera. I kto by pomyślał, że z wykształcenia jest magistrem inżynierem komunikacji ze specjalizacją budowy dróg i mostów. Ukończył także, ale już później, warszawską AWF (1975). Od 1971 współpracował z Kazimierzem Górskim. W sierpniu 1976 został selekcjonerem reprezentacji Polski. Był prekursorem naukowych metod w piłce nożnej. Założył bank informacji, w którym zgromadził ogromną ilość danych z meczów piłkarskich. Przy zastosowania rachunku prawdopodobieństwa dawały one możliwość przewidywania wyników sportowych. Wygrał eliminacje do MŚ 1978 i tym samym awansował do finałów mistrzostw świata w Argentynie w 1978, gdzie zajął 5 miejsce. Przez wiele lat trenował (z sukcesami) drużyny greckie i cypryjskie. W lutym 2010 został wybrany w Grecji jednym z pięciu najlepszych trenerów w historii greckiej ligi piłkarskiej. W głosowaniu uznany został najlepszym trenerem lat 80…
Dla mnie ujmujący gawędziarz, trzeźwo oceniający fakty, a co najważniejsze – uczciwie. Z chęcią wystąpił w cyklu o „Telewizji Dziewcząt i Chłopców”, którą przed laty sam przecież tworzył. Człowiek z którym obcowanie, to wielka przyjemność. Do dzisiaj pozostajemy w kontakcie.

Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl