Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

red. Michał Sumiński – dziennikarz (ur. 13 grudnia 1915 w Warszawie, zm. 24 grudnia 2011 w Warszawie)


Jego ojciec – Stanisław - był doktorem zoologii, światowej sławy specjalistą od ważek. Prowadził zajęcia w gimnazjum i na uniwersytecie, gdzie miał służbowe mieszkanie, w którym na trzecim piętrze, po lewej stronie za bramą przyszedł na świat Michał Sumiński. Wychowywał się w 300-hektarowym rodzinnym majątku Leśniewo pod Ciechanowem.
Podczas wojny działał w ruchu oporu. Był więziony na Pawiaku, a później w obozach koncentracyjnych: Oświęcim i Mauthausen-Gusen. Działał w Lidze Morskiej. Od 1947 roku przez kilka lat był też kapitanem szkunera „Generał Zaruski”. Co prawda parał się pisarstwem, ale jak sam podkreślał: „…przede wszystkim jestem gadaczem.” Jak nikt potrafił słowami malować wspaniały świat przyrody i zwierząt, dzięki czemu na zawsze zamieszkał w sercach wielu milionów widzów „Zwierzyńca”, który prowadził równo 20 lat. Mało kto wie, ale Michał Sumiński był też najstarszym polskim radiowcem i to radiowcem o najdłuższym stażu. Po raz pierwszy zasiadł przed mikrofonem Polskiego Radia w 1935 roku. Znaliśmy się wiele lat, zrobiłem z nim kilkadziesiąt audycji radiowych i dwa filmy. Był człowiekiem niezwykłym. Mimo, że wiele wycierpiał w czasie wojny, a po 1945 roku znacjonalizowano jego majątek był zawsze uśmiechnięty, pogodny i życzliwy ludziom.
Zawsze gdy do niego dzwoniłem słyszałem jego charakterystyczny głos: „… jestem do D!”. Czyli do DYSPOZYCJI. Niestety, już więcej nie odbierze mojego telefonu. Zmarł w 2011 roku. Wraz z nim odeszła duża część mojego dzieciństwa…

Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl