Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

Krzysztof Szmagier - reżyser (ur. 5 lipca 1935, zm. 17 grudnia 2011)


Ukończył wydział reżyserii w łódzkiej Filmówce. Był bliskim współpracownikiem Jerzego Kawalerowicza, z którym pracował m.in. przy realizacji „Quo vadis?".
W latach 68-70 wyreżyserował „Przygody psa Cywila", za który otrzymał wiele nagród w kraju i zagranicą. I choć był to serial o przyjaźni człowieka i psa, a także o lojalności, uczciwości i poświęceniu, a więc wartościach najważniejszych, po 1989 roku wszelkiej maści zera, w tym polityczne, starały się dorobić Szmagierowi gębę reżimowca. Wspominał mi o tym kilka razy dziwiąc się ludzkiej podłości i… głupocie.
W pamięci widzów pozostanie jednak głównie jako twórca „O7 zgłoś się" — serialu kryminalnego o losach por. Sławomira Borewicza ze Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, w którego wcielił się Bronisław Cieślak.
Był człowiekiem niezwykle serdecznym i życzliwym. Świetnym kompanem sypiącym inteligentnymi dowcipami, wspaniałym gawędziarzem. Miałem zaszczyt pracować z nim przy realizacji jednego z odcinków cyklu o „Telewizji Dziewcząt i Chłopców”. To były niezwykłe chwile. Planowałem zrobić film o nim samym. Zasłużył na to bez dwóch zdań. Miałem jego zgodę, zbierałem materiały, szkicowałem scenariusz. Byliśmy w kontakcie. Jednak po przeprowadzce ciągle szukał starych dokumentów i zdjęć, o które go prosiłem. Jak twierdził jedyną osobą, która mogła mu pomóc była jego żona.
Niestety zachorował. Choć miał mnóstwo życiowego optymizmu zmogła go ciężka choroba nowotworowa, z którą walczył ponad rok.

Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl