Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

Zdzisław Kudła – reżyser, scenarzysta (ur. 6.07.1937 w Wesołej)


Zrealizował 26 filmów. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych. Był dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych (SFR) w Bielsku-Białej. Jeden z tych, którzy tworzyli w moim dzieciństwie wspaniały świat legend i bajek, w których brak było przemocy, dobro zwyciężało zło i w których dzieci uczyły się co to przyjaźń, uczciwość i prawda.
Nasze drogi zeszły się podczas realizacji „Reksia i innych”, filmu opowiadającego historię Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Zauroczył mnie swą szczerością oraz niekłamaną troską o dalsze losy SFR. Jak powiedział: „… Jakiś walec, niezależnie od woli twórców, miażdży wszystko pozostawiając za sobą nicość. ” Nie chcąc na to patrzeć, zrezygnował z funkcji dyrektora i przeszedł na emeryturę. Czy Studio przetrwa? Nie wiadomo. Jeżeli miałoby upaść byłaby to wielka szkoda dla nas wszystkich. Przecież to kawał historii nie tylko polskiego filmu, nie tylko polskiej animacji, ale i dzieciństwa wielu milionów Polaków.

Powrót
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl