Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

prof. Włodzimierz Godlewski – archeolog


Uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego, twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Obecnie prowadzi badania w Starej Dongoli w Sudanie. Pierwsze prace rozpoczął tutaj w 1964 roku prof. Kazimierz Michałowski. Obejmują teren o powierzchni 120 hektarów, na którym przebadano 19 kościołów, miejskie fortyfikacje, prywatne domy oraz największą wytwórnię ceramiki jaką odkryto w Nubii. To prawda - ruiny nie wyglądają imponująco, przynajmniej nie tak jak w Egipcie, ale uczeni zdobyli materiał o pierwszorzędnym znaczeniu dla poznania początków chrześcijaństwa w tym kraju.
W połowie VI wieku, gdy Stara Dongola była stolicą królestwa Makurii, jej władca przyjął chrzest z rąk misjonarzy bizantyjskich. 100 lat później, po połączeniu Makurii z północnym królestwem – Nobadią, Dongola zostaje stolicą zjednoczonego chrześcijańskiego królestwa Nubii. Przetrwało aż do XIV wieku.
Prof. Godlewski gościł mnie wraz z ekipą w Starej Dongoli w 2009 roku. To dzięki niemu mogłem zrealizować film o tym niezwykłym miejscu i pracy polskich archeologów szukających zaginionych śladów przeszłości. Ciekawy okres mojej pracy w Sudanie.

Powrót

 

 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl