Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1972 roku, jeszcze jako uczeń szkoły średniej, współpracował z pismami ogólnopolskimi: „Świat Młodych” i „Na przełaj”. Później publicysta m.in.: „Czasu”, „Polityki”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Tygodnia Polskiego” w Londynie.

W kwietniu 1981 roku podejmuje pracę zawodową w Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia. Wydaje i prowadzi zarówno audycje lokalne: Studio Bałtyk i Przegląd Aktualności Wybrzeża, jak i ogólnopolskie: Lato z Radiem, Muzyka Nocą, Poranne Sygnały oraz Zapraszamy do Trójki.

Radio dawało mi zawsze wielką satysfakcję – mówi Sławomir W. Malinowski. Było nie tylko magią tworzenia atmosfery, kontaktu ze słuchaczami i kreatorem wyobraźni, ale i wyzwaniem dla doświadczenia, refleksu, dobrego przygotowania prowadzącego, zwłaszcza w audycjach na żywo. Tam nigdy nie można było do końca przewidzieć, co się wydarzy. Błędu nie można było poprawić ani zatuszować, nagrać „wejścia” raz jeszcze, by podczas emisji wszystko wyglądało pięknie. Gafa szła na antenę i koniec. I ta dawka adrenaliny była najcudowniejsza.
Nie potrafię zliczyć audycji, które prowadziłem. Wiele wymyśliłem sam, łącząc pasję pracy w radiu z fascynacją historią. I tak powstało na przykład malborskie Lato z Radiem. Odkrywaliśmy tajemnice średniowiecznej warowni, w tym zabójstwo Wielkiego Mistrza Wernera von Orselen, czy przenosiliśmy się w czasie, by obserwować wjazd do Malborka, w asyście fanfar, króla Kazimierza Jagiellończyka. Co chwila meldowały się przy naszym stanowisku kolejne grupy harcerzy, kolonistów i uczestników obozów wędrownych, którzy, słysząc nas w radiu, spieszyli do zamku na spotkanie z nami. A ja zapraszałem ich do udziału w audycji gawędząc o wakacyjnych przygodach, niezwykłych miejscach i pierwszych, młodzieńczych miłościach.
Albo Studio Bałtyk i Lato z Radiem nadawane z Wieżycy. Urok Kaszub, cudownych lasów, wspaniałych jezior i bujnych lasów, skrzących się niezliczonymi odcieniami zieleni. Historia, legendy i piękno natury....

Następnie (1985) przechodzi do Gdańskiego Ośrodka TVP. Reporter i wydawca lokalnych programów informacyjnych oraz autor ogólnopolskich programów popularno-naukowych w większości realizowanych przy współpracy z National Aeronautics and Space Administration (NASA), a także reportaży społeczno-gospodarczych.


W roku 1989 krótki epizod w Gdańskim Wydawnictwie Prasowym. Krótki, bo po kilku miesiącach otrzymuje propozycję pracy w Dyrekcji Programów Informacyjnych TVP - redakcji Dzienników Telewizyjnych. Do września 1991 roku pracuje tam jako reporter i prezenter głównych ogólnopolskich programów informacyjnych. Autor reportaży i programów publicystycznych.


W tym samym roku zakłada wytwórnię specjalizującą się w produkcji filmów promocyjnych, oświatowych i dokumentalnych – Agencję Wydawniczo - Reklamową „Leader”

 

W listopadzie 2002 roku zmieniła nazwę na „Leader Film”. W krótkim czasie Sławomir W. Malinowski staje się producentem filmów popularnonaukowych dla TVP S.A. (programy: I i TV Polonia), a od 2004 dla stacji PLANETE +. Sławomir W. Malinowski jest m.in. laureatem nagrody II stopnia Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za publikacje poświęcone nauce (w tym eksploracji przestrzeni kosmicznej przez National Aeronautics and Space Administration - grudzień 1989 r.), oraz medalu XL lecia Akademii Medycznej w Gdańsku (28 kwietnia 1994 r.) za realizację filmu oświatowego o profilaktyce i leczeniu nowotworów złośliwych pt. „Wyjście z cienia”.


 

<< 1 2 3 >>

Page 1 of 3
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl