Strona Główna     O firmie     Referencje     O SWM     Kontakt

Stanisław Jędryka

reżyser

Telewizja Dziewcząt i Chłopców.

Cykl tych filmów wydaje mi się interesujący i pożyteczny, łączący wartości dydaktyczne, wiedzę o tamtych czasach z atrakcyjną formą filmową, wykorzystujący głównie materiały archiwalne i wypowiedzi ludzi, którzy tę telewizję tworzyli.
Z perspektywy lat widać jeszcze pełniej jej pozytywną rolę w wychowaniu i kształtowaniu najmłodszego pokolenia widzów. To była autentyczna misja, o której dzisiaj dużo się mówi, ale mało robi, o czym świadczy oferta programowa dla dzieci i młodzieży, coraz mniej czasu antenowego i mało atrakcyjna forma. Kiedyś każde popołudnie wypełniały filmy, seriale, spektakle teatralne i ciekawe programy. Tamta telewizja proponowała oprócz emisji różnorodnych programów, filmów, seriali, spotkań z wybitnymi osobowościami, jeszcze angażowanie młodych widzów w rozmaite akcje społeczne i charytatywne, które odgrywały poważną rolę w ich wychowaniu i kształtowaniu wrażliwości. To wszystko uzmysławia nam dzisiaj cykl tych filmów. Zrealizowany w atrakcyjny sposób, na wysokim poziomie warsztatowym, z odrobiną nostalgii za minionym, co jest zrozumiałe, bo to dla dorosłych czas naszego dzieciństwa, a dla obecnej młodzieży sporo ciekawej wiedzy o tamtej telewizji i tamtej rzeczywistości.
Mimo prawie godzinnego wymiaru film nie nuży. Ogląda się go z zainteresowaniem. Przynajmniej ja, który przyłożyłem rękę do tamtej Telewizji Dziewcząt i Chłopców swoimi filmami i serialami, oglądam te dzisiejsze filmy o tamtych czasach z odrobiną wzruszenia, a myślę, że dla dzisiejszego młodego widza też będą interesujące. Bardzo podobała mi się muzyka, trafiająca w klimat poszczególnych sekwencji, a udany komentarz dopełnia reszty. Myślę, że jest to ze wszech miar udana propozycja przypomnienia naszej historii, może nie tej najważniejszej, ale bardzo istotnej, szczególnie dla najmłodszych Polaków, przypomnienia, że kiedyś była Telewizja Dziewcząt i Chłopców i chwała jej za to, szczególnie tym wszystkim, z Maćkiem Zimińskim na czele, którzy się do tego przyczynili.

Warszawa, 12 maja 2010 r.

 


 

 

<< 1 2 3 4 5 6 7 >>

Page 7 of 7
 

Wszelkie treści, zdjęcia, fragmenty filmów, etc. zamieszczone w tym portalu są chronione prawami autorskimi. Ich wykorzystanie w jakiejkowiek formie wymaga pisemnej zgody autora.

©Sławomir W. Malinowski

 

 

 

 

 

Leader Film, 82-300 Elbląg,Robotnicza 45/29, e-mail: leaderfilm@pro.onet.pl