ELBLĄSKIE WĄTKI W CYKLU "TDC"

W całym cyklu Sławomira W. Malinowskiego nie brakuje także elbląskich wątków. Archiwalnymi ilustracjami do kilku filmów są reportaże zrealizowane przed kilkudziesięciu laty na taśmie 8 mm przez Janusza Cydzika, elbląskiego nauczyciela i filmowca amatora. Pokazują elbląskich harcerzy, biwaki uczniów elbląskich szkół, podelbląskie wioski. To cenny zapis naszej historii.
W filmie o Macieju Zimińskim, podczas opowieści o "Piątku z Pankracym" zobaczymy dzieci z elbląskiego przedszkola nr 6 przy ul. Browarnej, dokładnie z grupy "Muchomorków", śpiewające jedną ze sztandarowych piosenek programu. Do występu przed kamerą przygotowały je wychowawczynie: Wioletta Pawlak i Iwona Gaj, zaś na fortepianie akompaniowała Anna Chadaj.
Kuba Wiczkowski z klasy Ia Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu pięknie przeczytał krótkie opowiadanie o przygodzie Pankracego. Towarzyszyły mu koleżanki i koledzy z klasy. Dzieci wspaniale przygotowała do występu wychowawczyni Urszula Bazylczyk. Wielkie podziękowania.
W filmie o "Niewidzialnej Ręce" listy do redakcji od ludzi, którzy doświadczyli dobrych uczynków od dzieci czytali elblążanie. Tutaj ukłony i wdzięczność za pomoc w realizacji projektu należą się zwłaszcza Agnieszce Jarzębskiej, członkom jej rodziny, a także: Krystynie Zaczek, Monice i Sławkowi Gaulom oraz Tomkowi Siekierce z Tolkmicka. Tomek pomógł także przy filmie o "Ekranie z Bratkiem" w którym jego pies Karif zagrał psa Cywila, bohatera filmu w reżyserii Krzysztofa Szmagiera z niezapomnianym Krzysztofem Litwinem w roli głównej. Zdjęcia kręciliśmy w Tolkmicku.
W odcinku "Klub Pancernych" wystąpiła trójka małych elblążan poszukująca w piwnicach i na strychach, w ramach "Walki z ogniem", skarbów zapomnianych przez czas: Julia Malinowska, Jeremi Barański i Paweł Janasz. Zagrali wyśmienicie.
To jednak nie wszystko. W odcinku "TDC cz. 1" wykorzystałem dwie elbląskie legendy, w tym jedną wymyśloną przez siebie. To ta o diable Ferdku z elbląskiej starówki. Niesfornego acz wielce sympatycznego czarta zagrał Adrian Topolski.
Piekarczyka, którego przecież nie mogło zabraknąć, kreował Igor Domino. Pojawia się też historyczna postać, mnich Armand z Bellovis, którego zagrał mieszkający w naszym mieście Armen Hovakimyan. Natomiast w pierwszej części obrazu o "Ekranie z Bratkiem" zamieściłem sekwencję opowiadającą legendę o mnichu złodzieju. Pięknie zagrali ją dwaj uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Zdjęcia kręciliśmy zimą. Co prawda nie było śniegu, ale jeden z nich, w ramach pokuty mnicha, musiał iść po lodowatym bruku starówki na bosaka. Zniósł to dzielnie, bez słowa protestu. Serdecznie dziękuję Wam chłopcy.
Więć jak widać w całym cyklu o Telewizji Dziewcząt i Chłopców elbląskich akcentów jest dużo. To cenna promocja naszego miasta. Ale najważniejsze jest to, że na ekranie zobaczycie Państwo swoich bliskich, znajomych, ludzi których mijacie na co dzień na ulicy.

POWRÓT