ELBLĄSKIE WĄTKI W CYKLU "TDC"
W całym cyklu Sławomira W. Malinowskiego nie brakuje także elbląskich wątków. Archiwalnymi ilustracjami do kilku filmów są reportaże zrealizowane przed kilkudziesięciu laty na taśmie 8 mm przez Janusza Cydzika, elbląskiego nauczyciela i filmowca amatora. Pokazują elbląskich harcerzy, biwaki uczniów elbląskich szkół, podelbląskie wioski. To cenny zapis naszej historii.
W filmie o Macieju Zimińskim, podczas opowieści o "Piątku z Pankracym" zobaczymy dzieci z elbląskiego przedszkola nr 6 przy ul. Browarnej, dokładnie z grupy "Muchomorków", śpiewające jedną ze sztandarowych piosenek programu. Do występu przed kamerą przygotowały je wychowawczynie: Wioletta Pawlak i Iwona Gaj, zaś na fortepianie akompaniowała Anna Chadaj.
Kuba Wiczkowski z klasy Ia Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu pięknie przeczytał krótkie opowiadanie o przygodzie Pankracego. Towarzyszyły mu koleżanki i koledzy z klasy. Dzieci wspaniale przygotowała do występu wychowawczyni Urszula Bazylczyk. Wielkie podziękowania.
W filmie o "Niewidzialnej Ręce" listy do redakcji od ludzi, którzy doświadczyli dobrych uczynków od dzieci czytali elblążanie. Tutaj ukłony i wdzięczność za pomoc w realizacji projektu należą się zwłaszcza Agnieszce Jarzębskiej, członkom jej rodziny, a także: Krystynie Zaczek, Monice i Sławkowi Gaulom oraz Tomkowi Siekierce z Tolkmicka. Tomek pomógł także przy filmie o "Ekranie z Bratkiem" w którym jego pies Karif zagrał psa Cywila, bohatera filmu w reżyserii Krzysztofa Szmagiera z niezapomnianym Krzysztofem Litwinem w roli głównej. Zdjęcia kręciliśmy w Tolkmicku.
W odcinku "Klub Pancernych" wystąpiła trójka małych elblążan poszukująca w piwnicach i na strychach, w ramach "Walki z ogniem", skarbów zapomnianych przez czas: Julia Malinowska, Jeremi Barański i Paweł Janasz. Zagrali wyśmienicie.
To jednak nie wszystko. W odcinku "TDC cz. 1" wykorzystałem dwie elbląskie legendy, w tym jedną wymyśloną przez siebie. To ta o diable Ferdku z elbląskiej starówki. Niesfornego acz wielce sympatycznego czarta zagrał Adrian Topolski.
Piekarczyka, którego przecież nie mogło zabraknąć, kreował Igor Domino. Pojawia się też historyczna postać, mnich Armand z Bellovis, którego zagrał mieszkający w naszym mieście Armen Hovakimyan. Natomiast w pierwszej części obrazu o "Ekranie z Bratkiem" zamieściłem sekwencję opowiadającą legendę o mnichu złodzieju. Pięknie zagrali ją dwaj uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Zdjęcia kręciliśmy zimą. Co prawda nie było śniegu, ale jeden z nich, w ramach pokuty mnicha, musiał iść po lodowatym bruku starówki na bosaka. Zniósł to dzielnie, bez słowa protestu. Serdecznie dziękuję Wam chłopcy.
Więć jak widać w całym cyklu o Telewizji Dziewcząt i Chłopców elbląskich akcentów jest dużo. To cenna promocja naszego miasta. Ale najważniejsze jest to, że na ekranie zobaczycie Państwo swoich bliskich, znajomych, ludzi których mijacie na co dzień na ulicy.
|