TERESA ŻURKOWSKA Konserwator
Urodziła się na Wołyniu. Zdolności artystyczne zaprowadziły ją do Liceum Plastycznego w Krakowie, a później na Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych, także w Krakowie.
W Gabinecie Astronomicznym Kolegium Maius, zajmowała się konserwacją kolekcji cudownych, starych globusów, a w latach 1958-1967 w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu. Miała szczęście, bo pracowała przy największych skarbach narodowych. Wtedy właśnie powróciły do Polski z Kanady, wywiezione tam w 1939 roku, prawdziwe "kufry Ali Baby", pełne wspaniałej broni, rzędów końskich, arrasów Zygmunta Augusta i buzdyganów polskich hetmanów. Pośród nich rzecz niezwykła - szczerbiec Chrobrego.
Konserwowała również dla Instytutu Sztuki - Katalogu Zabytków w Polsce P A N, zajmowała się obrazami ze zbiorów prymasa St. Wyszyńskiego w Gnieźnie i Warszawie, a także kolekcji pałacu arcybiskupów krakowskich.
Pod koniec lat 60 XX wieku zajmowała się polichromią w kościele parafialnym w Bliznum (1546-1646) - obecnie na liście Światowego Dziedzictwa Kultury. Od roku 1972-1998 pełniła funkcję inspektora nadzoru konserwatorskiego na Dolnym Śląsku. Odsłaniała i konserwowała malowidła gotyckie m. in. w kościele we Lwówku Śląskim, gdzie na sklepieniu kaplicy św. Krzyża znalazła nieznany dotąd fioletowy pigment. Czułam się jak astronom odkrywający nieznaną gwiazdę... - wspomina.
Swój ślad zostawiła także w Grzybianach, Lipie Jaworskiej i zamku w Luboradzu.W latach 2000-2001 pracowała w misji archeologicznej w Marei w Egipcie, a od roku 2001 w Sakkarze. |