Nefertum ujrzał światło dzienne!
Długo czekaliśmy na ten dzień. Po niemal roku żmudnych przygotowań, przekopywania się przez stosy literatury i niezliczone ilości stron internetowych, po miesiącu spędzonym w palącym słońcem Egipcie i w końcu po roku spędzonym na montowaniu obrazu, pisaniu muzyki i wielu innych czynnościach realizacyjnych ekipa Leader Film odsłoniła światu swoje najnowsze dzieło.
24 listopada 2004 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyły się pierwsze pokazy najnowszego filmu zatytułowanego "W cieniu Nefertuma". W pierwszych dwóch projekcjach uczestniczyło około 800 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z członkami ekipy filmowej jak i archeologiem o światowej renomie, szefem polsko-egipskiej misji archeologicznej profesorem Karolem Myśliwcem. Młodzież mogła zaspokoić głód wiedzy i osobiście zadać pytania gościom. Najaktywniejsi zostali nagrodzeni filmami DVD "Zapomniana nekropola" - pierwszą częścią egipskiej epopei zrealizowaną przez Leader Film. Prezent tym bardziej wartościowy, że zarówno reżyser filmu jak i profesor złożyli na nim swoje autografy. Dyskusja była tak ciekawa, że rozpoczęcie kolejnej projekcji trzeba było opóźnić o kilkanaście minut. Później dyrekcja Muzeum Zamkowego w Malborku zaprosiła ekipę filmową wraz z profesorem na krótkie zwiedzanie zamku.
Kolejny dzień przyniósł nowe niespodzianki. Zaplanowano dwie projekcje; w Olsztynie, gdzie współorganizatorem było Polskie Radio Olsztyn S.A. oraz w Elblągu. Już o 10.00 w studiu radiowym zasiadła ekipa filmowa, niestety w pomniejszonym składzie, wraz z profesorem Myśliwcem. Rozmawiano o wykopaliskach i przebiegu realizacji filmu. Następnie wszyscy udali się do kina Awangarda, gdzie o godzinie 12.00 odbył się otwarty pokaz dla mieszkańców Olsztyna. Mimo nietypowej pory sala pękała w szwach. Po pokazie, jak zwykle, przewidziano dyskusję z udziałem widzów.
Najaktywniejszych nagrodzono płytami DVD z filmem "Zapomniana nekropola". I tutaj, podobnie jak w Malborku, dyskusja z widzami przeciągnęła się ponad zaplanowany czas tak, że z trudem udało się dotrzeć do Elbląga na wyznaczoną porę, gdzie o godzinie 18.00 miał odbyć się kolejny pokaz. Na miejscu czekała niemała niespodzianka dla profesora Karola Myśliwca. Specjalnie na elbląską prapremierę dwaj elblążanie, panowie Adam i Marek Kuleszowie wykonali naturalnej wielkości posągi triady Memfickiej (np. Nefertum ma wysokość 2m 40cm). Ustawione w sali konferencyjnej Biblioteki Wojewódzkiej, odpowiednio oświetlone, robiły piorunujące wrażenie. Prapremierę poprowadziła dziennikarka oddziału Radia Olsztyn S.A., Agnieszka Jarzębska. Po pokazie widzowie mogli poznać poszczególnych członków ekipy filmowej, a także Marka Rockowskiego, który napisał specjalnie na potrzeby filmu muzykę i twórców wspaniałych posągów.
Zaskoczeniem dla profesora i samego reżysera były prezenty przygotowane przez Adama i Marka Kuleszów. Przygotowali oni szampany z wypiaskowanym motylem, który stał się już symbolem pracy polskich archeologów kopiących w Sakkarze, owinięte w bandaże i umieszczone w specjalnych drewnianych skrzynkach z wyrzeźbionymi motywami symbolizującymi starożytny Egipt.
26 listopada był ostatnim dniem pokazów. Do Biblioteki Wojewódzkiej w Elblągu zostali zaproszenie uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich. Po każdym z dwóch zaplanowanych pokazów był czas na zadanie pytań czy to profesorowi, czy to członkom ekipy filmowej. Dla biorących udział w dyskusji przewidziano prezenty w postaci płyt DVD z filmem "Zapomniana nekropola". Na zakończenie prapremierowych pokazów serdecznie podziękowano profesorowi Myśliwcowi, który otrzymał prezent bez wątpienia kojarzący się z Elblągiem: dwa kufle do piwa z logo EB.
We wszystkich pokazach wzięło łącznie udział około 2 tys. widzów.
Uwaga: 2 grudnia o godzinie 1.10 program I TVP po raz kolejny wyemituje "Zapomnianą nekropolę". Serdecznie zapraszamy.
MDM |