WORLD MADIATRAVEL 2005 dla Sławomira W. Malinowskiego
Prestiżową nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Odkrywców i Podróżników World Mediatravel 2005 zdobył Sławomir W. Malinowski.
Na tegoroczny festiwal zgłoszono kilkadziesiąt filmów spośród który jury zakwalifikowało do puli finałowej siedem obrazów, w tym dwa produkcji Leader Film: "Zapomniana nekropola" i "W cieniu Nefertuma". Oba opowiadają o rewelacyjnych polskich odkryciach w Sakkarze, po zachodniej stronie najstarszej, schodkowej piramidy faraona Neczericheta. Najwyższe uznanie w oczach jurorów, uzyskała ostatnia produkcja Sławomira Malinowskiego "W cieniu Nefertuma". Jak podkreślił dyrektor festiwalu, sam twórca filmów podróżniczych, Mirosław Olszycki: "Sławomir Malinowski wykazał w obu filmach bardzo wysoki kunszt realizatorski. Ale oprócz warsztatu reżysera, filmowca, operatora, wiedzie go do realizacji tych filmów wielka pasja; pasja podróżowania, odkrywania czegoś nowego i pokazywania światu tego wszystkiego czego przeciętny człowiek nie jest w stanie dotknąć. Czuć w nim niezwykły potencjał odkrywcy...".
Szef polsko-egipskiej misji archeologicznej prof. Karol Myśliwiec nie ukrywał zadowolenia po obejrzeniu filmu: "Bardzo się cieszę, że powstał ten Film, ponieważ pokazuje kawałek prawdy o życiu misji archeologicznej, o ogromnym trudzie i tej pracy przez 24 godziny na dobę z czego zdają sobie sprawę jedynie uczestnicy wykopalisk".
Zaś arabistka dr Paulina Lewicka z Uniwersytetu Warszawskiego dodała: "Wspaniały Film. To co mnie najbardziej w nim uderzyło, to ludzki wymiar archeologii jaki jest w nim pokazany. Dzieje się tak z trzech powodów. Pierwszy to ukazanie pasji ludzi, którzy się archeologią zajmują; po drugie osadzenie akcji wykopalisk w realiach życia codziennego dzisiejszej wsi egipskiej, i po trzecie, pokazanie w sposób ludzki i namacalny człowieka żyjącego kilka tysięcy lat temu, który jest namalowany na reliefie i to ze wszystkimi jego słabościami, emocjami, uczuciami oraz radościami i troskam i...".
Honorową nagrodę im. Krzysztofa Kolumba za ...ocalenie i zachowanie na taśmach filmowych oraz fotograficznych obrazów świata, który już nie istnieje, za ciekawość odkrywcy oraz docieranie do najdalszych zakątków naszej planety... przyznano znanemu reżyserowi, operatorowi filmowemu, publicyście i podróżnikowi w jednej osobie Stanisławowi Szwarc-Bronikowskiemu. Jego dorobek telewizyjny obejmuje ponad sto filmów popularno-naukowych o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, etnograficznej, archeologicznej i paleontologicznej.
Realizacja tego typu filmów zdaniem Stanisława Szwarc-Bronikowskiego: "... służy próbie odpowiedzi na pytanie: czym jest życie, jak przebiega i jak się tworzy?. Czy nasza cywilizacja jest cywilizacją pieniądza, czy też zachowały się w niej wartości, które spotykamy u ludów pierwotnych?". I dodaje: "Jakże często podczas zdjęć, gdzieś na krańcach świata, uświadamiałem sobie, jak bardzo upadła nasza moralność, etyka, że zagubiliśmy zwykłe ludzkie odruchy przyjaźni, lojalności i bezinteresownej pomocy tak powszechne u ludów pierwotnych."
MDM |